Dunaújváros 2019 óta ellenzéki vezetésű, aminek eredménye, hogy a Fidesz többszörösen bünteti a várost. 2021-ben az iparűzési adó megfelezesével jelentős bevételtől esett a város. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy a rácalmási Hankook-gumigyár és az iváncsai -még épülő- akkumulátorgyár szerződésbe foglalt iparűzési adó megosztásátától is elestek. A rácalmási gyár iparűzési adóból származó bevételének 50%-a Dunaújvárost illette meg, Iváncsával pedig hasonló szerződést kötött a város. A kormány azonban közbeszólt, 2021 júniusában rendeletben különleges gazdasági övezetté nyilvánította mindkét települést. Ennek eredménye, hogy Iváncsáról és Rácalmásról származó iparűzési adó nem Dunaújvároshoz kerül, hanem a Fejér megyei önkormányzathoz. 2021-ben ez 686 millió forint bevételkiesést jelent a városnak, ami 2022-ben legalább 1,3 milliárd forint költségvetési forráscsökkenéssel járhat. Szintén 2021-ben a Fejér megyei önkormányzat közel harmadára csökkentette az uniós támogatásokat Dunaújvárosban. Kálló Gergely a térség országgyűlési képviselője többször felszólalt a parlamentben a bevétel kiesések ügyében, különösen a különleges gazdasági övezetté nyilvánítás kapcsán. A lakosságot is büntető bevétel kiesések problémája azonban süket fülekre talált a kormány soraiban.
A választókerületed parlamenti képviselője. Feladata kitalálni mitől lesz jobb és fejlettebb a környezeted. Ehhez minél több, az államtól érkező pénzért kell lobbizni, majd gondoskodni a felhasználásáról. Így történik nálatok?
Ő irányítja a településed. Felelős, hogy a településed vagyonát szabályos és hasznos ügyekre fordítsák. Ennek megfelelően dolgozik a polgármestered? (Az adatok a 2019-es önkormányzati választások eredménye szerint jelennek meg.)
A településed önkormányzatának tagjai. Az ő hozzájárulásukkal hoz döntéseket a polgármester. Feladatuk biztosítani, hogy a polgármester érted dolgozzon. (Az adatok a 2019-es önkormányzati választások eredménye szerint jelennek meg.)
A különböző rendelkezésünkre álló adatokból olyan statisztikákat készítettünk, amelyek segítségével eldöntheted, hogy választott képviselőid sikeresen dolgoznak-e a településedért. Böngészd őket, és ha más információra is kíváncsi lennél írj nekünk!
Ahol az országos átlag a 100%
Az országos egy főre jutó átlag 3,5 millió Ft
Ha valamire állami pénzt használnak fel, pályázatot, azaz közbeszerzést kell kiírni. Közös érdek, hogy a pénzt hatékonyan és felelősen használjuk fel. De az is fontos, hogy minél több cég kapjon lehetőséget állami pénzből történő munka elvégzésére. Nézd meg mennyiért és kik végezték az elmúlt 11 év legnagyobb közbeszerzéseit választókerületedben és településeden.
Az állam szigorú feltételek mellett, pályázatban ad lehetőséget arra, ha trafikot akarsz nyitni. Az adatok azt mutatják, az úgynevezett trafikkoncessziók elnyeréséhez nem elég „csak” teljesíteni a pályázat feltételeit, egyéb kapcsolatokkal is rendelkezni kell… Nézzük kik nyertek trafikot a településeden.
Olyan államtól érkező pénz, amire 5000 főnél kisebb települések vagy helyi civil szervezetek pályázhatnak. Ezeket a pénzeket a település fejlesztésére kell elkölteni. Vajon tényleg így történik?
Magyarországon a gazdasági társaságok minden évben megválaszthatják, hogy előre meghatározott célok közül, mit szeretnének támogatni. Itt azt láthatod, hogy településeden mely focicsapatok, mire és mennyi TAO-támogatást kaptak. Ezeket a támogatásokat sokszor teljesen szabályszerűen használják fel. Vannak viszont olyan esetek is, amikor egy foci klub egy év alatt többet költ fűnyíróra egy kisebb magyar település költségvetésénél. Nálatok minden szabályszerűen történt?