Székesfehérvárt - Orbán Viktor gyermekkorának helyszíne - átszövik a Fidesz-közeli üzletemberek beruházásai. A városban a NER szereplőinek profitéhsége olyan méreteket öltött, hogy gyakran már a kormány is nemet mondott a beígért beruházásokra, mert sokallta a kivitelezési árat. Így járt 2019-ben a Szent György Egyetemi Oktató Kórház, amit a Mészáros-közeli Épkar és a Fejér B.Á.L. vihetett volna. De a 18 milliárdos árajánlat - ágyanként 60 millió - már a kormány is soknak talált. Végül 2022-ben került újra napirendre. A kivitelezők maradtak, az ár valamivel csökkent 11,5 milliárdra.
Az Alba Aréna is hasonlóképp járt, melyet Garancsi István, Orbán Viktor milliárdos kötélbarátjának cége a Market Építő Zrt. építhet. Elsőkörben a beruházás ára 26 milliárd forint volt, a kormány végül erre a projektre sem bólintott rá. Ironikus módon a járvány miatt bejelentett gazdaságvédelmi akciótervnek köszönheti Székesfehérvár, hogy a sportcsarnok megépítése 2020 tavaszán újra felkerült a kormány napirendjére, ráadásul drágábban. A kivitelező ismét a Market Építő Zrt. lett, a közbeszerzési értesítő szerint 35 milliárd forintért végzi el a munkát.
A lakosság számára fontos beruházás, a vasúti gyalogos felüljáró is a profitéhség áldozata lett. Négy éven keresztül húzódott az ügy, miután a közbeszerzés 1,7 milliárdos keretébe senki nem fért bele. Végül a keret eltörlése után a nyertes Mészáros Lőrinc öccsének, Mészáros Jánosnak a cége, a Híd-Tám Kft. lett. A beruházást 770 millióval többért, 2,49 milliárdért építették.
Kattints, nézd meg milyen ügyei voltak! Mi kétszer is meggondolnánk, hogy őt küldjük-e a parlamentbe.
Ő irányítja a településed. Felelős, hogy a településed vagyonát szabályos és hasznos ügyekre fordítsák. Ennek megfelelően dolgozik a polgármestered? (Az adatok a 2019-es önkormányzati választások eredménye szerint jelennek meg.)
A településed önkormányzatának tagjai. Az ő hozzájárulásukkal hoz döntéseket a polgármester. Feladatuk biztosítani, hogy a polgármester érted dolgozzon. (Az adatok a 2019-es önkormányzati választások eredménye szerint jelennek meg.)
Nézd meg mi minden történt az elmúlt 11 évben a környezetedben. Keress rá a választókerületedre, ismerd meg a „legfurcsább” ügyeket. Ha valamiről tudsz és hiányzik a felsorolásból küld el nekünk!
A különböző rendelkezésünkre álló adatokból olyan statisztikákat készítettünk, amelyek segítségével eldöntheted, hogy választott képviselőid sikeresen dolgoznak-e a településedért. Böngészd őket, és ha más információra is kíváncsi lennél írj nekünk!
Ahol az országos átlag a 100%
Az országos egy főre jutó átlag 29 406 Ft
Ha valamire állami pénzt használnak fel, pályázatot, azaz közbeszerzést kell kiírni. Közös érdek, hogy a pénzt hatékonyan és felelősen használjuk fel. De az is fontos, hogy minél több cég kapjon lehetőséget állami pénzből történő munka elvégzésére. Nézd meg mennyiért és kik végezték az elmúlt 11 év legnagyobb közbeszerzéseit választókerületedben és településeden.
Az állam szigorú feltételek mellett, pályázatban ad lehetőséget arra, ha trafikot akarsz nyitni. Az adatok azt mutatják, az úgynevezett trafikkoncessziók elnyeréséhez nem elég „csak” teljesíteni a pályázat feltételeit, egyéb kapcsolatokkal is rendelkezni kell… Nézzük kik nyertek trafikot a településeden.
Olyan államtól érkező pénz, amire 5000 főnél kisebb települések vagy helyi civil szervezetek pályázhatnak. Ezeket a pénzeket a település fejlesztésére kell elkölteni. Vajon tényleg így történik?
Magyarországon a gazdasági társaságok minden évben megválaszthatják, hogy előre meghatározott célok közül, mit szeretnének támogatni. Itt azt láthatod, hogy településeden mely focicsapatok, mire és mennyi TAO-támogatást kaptak. Ezeket a támogatásokat sokszor teljesen szabályszerűen használják fel. Vannak viszont olyan esetek is, amikor egy foci klub egy év alatt többet költ fűnyíróra egy kisebb magyar település költségvetésénél. Nálatok minden szabályszerűen történt?